Zabýváte se výzkumem v oblasti světla či zrakového vnímání? Nebo pracujete v oboru, kde se s touto problematikou často setkáváte?

Hledáte nové příležitosti ke spolupráci? My také! Ačkoliv jsme začali na půdě Katedry psychologie s výzkumem v oblasti dopravy, naším cílem je expandovat za hranice jednoho oboru a vytvořit platformu pro setkávání odborníků z různých oblastí, ovšem se společným zájmem – o světlo a vizuální vnímání.

Pro výzkumníky

Působíte jako vědecký či akademický pracovník na některé z vysokých škol nebo veřejných výzkumných institucí? Pojďme společně vymyslet projekt, který zkombinuje naše know-how a přinese nové poznatky!

Nebo se pohybujete spíše v praxi, ale narazili jste na zajímavý problém související s vnímáním (třeba Vašich vlastních výrobků), který si podle vás zaslouží větší pozornost? Napište nám a společně vymyslíme, jak jej systematicky uchopit a porozumět mu.

Náš tým momentálně zahrnuje odborníky z oblasti psychologie a psychofyziologie, dopravy a fyziky, rádi ovšem navážeme spolupráci s kolegy z dalších oborů. Naším denním chlebem jsou nejen dotazníková šetření, ale i design, realizace a vyhodnocování experimentů všeho druhu – ať už s použitím psychofyziologických metod nebo jiné přístrojové techniky. A pokud nám nějaké vybavení chybí, můžeme zajít až tak daleko, že se ho pokusíme sami navrhnout a vyrobit. Každopádně ale budeme rádi, pokud dáme naše společné zdroje dohromady a rozšíříme tak možnosti, čemu se v laboratoři půjde věnovat. Zatím máme k dispozici například:

  • testy barvocitu, zrakové ostrosti a vnímání kontrastu
  • mesotest (přístroj pro vyšetření ostrosti zraku za šera a citlivosti při oslnění)
  • různé světelné zdroje (žárovky, xenonová světla, LED zdroje) pro výzkum vnímání intenzity a barevné teploty světla
  • přístroj pro monitorování tepové frekvence a kožní vodivosti
  • přístroj pro orientační měření vlhkosti oka
  • a ve spolupráci s Katedrou psychologie FF UP například ještě EyeTracker brýle a další.

Pokud vás možnost spolupráce s námi zaujala nebo byste se chtěli dozvědět více, nebojte se nám napsat.

V zahraničí je tzv. „vision science“ již etablovanou interdisciplinární vědou, v českých podmínkách se ale taková multioborová spolupráce teprve rozbíhá. Buďte u jejího zrodu a vneste do ní svůj pohled na věc!

Human-Light Interaction Laboratory

Tř. Svobody 8,
779 00 Olomouc

Laboratoř najdete v růžové budově FZV UP u zastávky autobusu E. Vchod do laboratoře se nachází v podzemí hned vlevo za hlavním vchodem. Parkování je možné v okolních ulicích.